Projeler

2013 Trans Kafkasya Demiryolu Belgeseli – 13 Bölüm (TRT AVAZ) (Yönetmen)
2013 Trans Aral Demiryolu Belgeseli – 13 Bölüm (TRT AVAZ) (Yönetmen)
2012 Trans Sibirya Demiryolu Belgeseli – 13 Bölüm (TRT AVAZ) (Yönetmen)
2011 Trans Hazar Demiyolu Belgeseli – 13 Bölüm (TRT AVAZ) (Yönetmen)
2008 5233 Sayılı Yasa ile ilgili İletişim Kampanyası: Birleşmiş Milletler-İçişleri Bak. (Koordinatör)
2007 20. Yüzyılda Kırgız Milli Kimliğinin Oluşum Süreci: Sözlü Tarih ve TV Belgeseli (Yapımcı)

 

 

 

2007 Anadolu’nun Renkleri: Doğum Düğün Ölüm: 12 Bölüm TV Belgeseli (Yapımcı)
2005 Uluslararası İletişim Çalışmaları Sempozyumu (Düzenleme Kurulu Başkanı)
2004 AB-MEB Eğitim Seminerleri (Koordinatör – 3A)
2003 Doğu Akdeniz Üniversitesi Tanıtım Kampanyası (Rektör Yardımcısı)
2002 Doğu Akdeniz Üniversitesi Televizyonu DAÜ TV’nin Yayına Başlaması (TV Müdürü)
2001 Doğu Akdeniz Üniversitesi Medya Merkezinin Kuruluşu

 

 

2000“Erenlerin İzinden” 13 Bölümlük TV Belgeseli – TRT 2 (Yapımcı)
1998 Sağlık Bakanlığı, Sağlık Ocakları Tanıtım Filmleri, (Yapım Yrd.)
1997 3-5 / 5-7 Yaş Grubu Çocukların Anne-Baba Eğitimleri, UNICEF (Yönetmen Yrd.)
1996 Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Belgeseli (Yönetmen Yrd.)
1995 Orman Bakanlığı Eğitim Spotları (3A Ltd. Şti, Yönetmen)

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı İşbirliği Protokolü İmza Töreni

 

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ve TÜRKİYE SPASTİK ÇOCUKLAR VAKFI- CEREBRAL PALSY TÜRKİYE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI.

 

Maltepe Üniversitesi, toplumda engelli bireylerin sorunsuz bir şekilde yaşayabilmeleri ve sayılarının azalması için ülkemizde Cerebral Palsy konusunda geniş hizmet yelpazesine sahip tek kuruluş olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye ile 12 Aralık Çarşamba günü iş birliği protokolü imzaladı. Maltepe Üniversitesi ve Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Cerabral Palsy ile ilgili akademik çalışmalarını Maltepe Üniversitesi ile yürütecek.

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Özel Eğitimden Sorumlu Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Dağseven Emecen, Temel Eğitim Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Handan Doğan, Cerebral Palsy Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. h.c. Dilek Sabancı, Yönetim Kurulu II. Başkanı Dr. iur Altan Edis, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Direktör Nigar Evgin ve Vakfın yöneticilerinin katıldığı imza töreni gerçekleşti.

Maltepe Üniversitesinde kurulacak “Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi”nde (Academic Research Unit for Cerebral Palsy), engelli bireylerin sayısını azaltmak ve sosyal yaşama sorunsuz bir şekilde dâhil etmek için uluslararası platformlarda oluşturulacak iş birlikteliklerinde, bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak deneyimli araştırmacılar yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Engelli grupların kültürel, sosyal, ekonomik, tıbbi ve genetik açıdan incelenmesi, alınan sonuçların dünya istatistikleri ile karşılaştırılması, bu konudaki uluslararası çalışmalara katkı sağlanması planlanıyor. Bütün bu çalışmalar, antropolojik, filogenetik, otogenetik gelişmelerin ve en önemlisi toplumsal bir değer taşıyan epidemiyolojik araştırmaların temelini oluşturacak.

Maltepe Üniversitesinde kurulacak “Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi”’nde yapılacak araştırmalardan elde edilecek veriler ve sonuçlarıyla ülkemizin konuya ilişkin halk sağlığı, kamu sağlığı ve eğitim çalışmalarına katkı sağlaması ve sosyal politikalar oluşturulmasında yol gösterici olması hedefleniyor.

“Cerebral Palsy’li Bireylere Her Alanda Destek”

Cerebral Palsy’li çocuk ve gençlerin geleceğine umut olmak ve onları topluma kazandırmak adına yapılan bu anlaşmayla, genetik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, özel eğitim ve çocuk gelişimi, psikoloji ve nöropsikoloji, sosyal hizmet, hemşirelik ve gereksinim duyulan yeni disiplinlerin programlara eklenmesi sağlanarak Cerebral Palsy’lilere daha kapsamlı hizmet sunulacak.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Yönetim Kurulu II. Başkanı Altan Edis, “Ülkemizde her gün 16’dan fazla bebek Cerebral Palsy’li olarak dünyaya gözlerini açıyor. Sadece Türkiye’de her yıl 6.000’den fazla çocuk Cerebral Palsy tanısı alıyor. Dünyada 17 milyon Cerebral Palsy’li yaşıyor. Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerebral Palsy’li her 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi bulunuyor. Cerebral Palsy’lilere ömür boyu bakım gerekiyor. Cerebral Pasly’li çocuklar için erken tanı son derece büyük önem taşıyor. Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimi’nde yapılacak çalışmaların Cerebral Palsy’lilere umut olacağı gibi Cerebral Palsy’nin önlenmesinde de önemli rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, “Her yıl Türkiye’de binlerce bebek Cerebral Palsy tanısıyla doğuyor. Doğum esnasında sık karşılaşılan bir durum bu. İlk yaşlarda geçirilen enfeksiyon hastalıkları da etkili oluyor. Cerabral Palsy’nin cerrahi dışı tedavisi ön planda. Biz de Maltepe Üniversitesi olarak kurmuş olduğumuz Cerebral Palsy Akademik Araştırmalar Birimimizle bu alandaki araştırmalarımızı geliştireceğiz, öğretim üyelerimizi ve öğrencilerimizi teşvik edip Cerebral Palsy ile ilgili olarak toplumda farkındalık yaratmaya çalışacağız” dedi.

 

 

 

Maltepe Üniversitesi “Kalite”li Yolculuğunda Basamak Yükseltiyor

Yirmi bir yılı geride bırakarak eğitim-öğretim hizmetlerinin yanında araştırma ve topluma katkı anlamında birçok yeniliğe ve başarılı projelere imza atan Maltepe Üniversitesi yükseköğretim hizmetlerinde kaliteyi artırma adına büyük bir yeniliğe daha imza attı.

“Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel” olarak belirlediği vizyonuyla kurulduğu ilk yıldan beri girişimci ve yenilikçi bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Maltepe Üniversitesi, uzun zamandır içinde bulunduğu “Kaliteli Yolculuk”ta kilometre taşlarından birisi olan ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi kurma çalışmalarını, tüm birimlerinde belli bir düzeye getirdikten sonra Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) belgelendirilmek üzere başvuruda bulundu ve yapılan tetkikler sonunda belge almaya hak kazandı. 29 Haziran 2018 tarihinde Marmara Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen Mezuniyet Töreninde TSE’den Belgelendirme Merkezi Başkanı Sayın İlhami AKTÜRK, İstanbul Belgelendirme Müdürü Sayın Ahmet Nursi KARTAL ve Ulaşım ve Lojistik Sistemleri Merkez Başkanı Sayın Mehmet Nihat KÖLÜK tarafından Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin KARASAR’a teslim edilen ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi ve bayrağı, Maltepe Üniversitesi’nin tüm paydaşlarının coşkusunu ve sevincini bir kat daha artırdı.

Türkiye’nin en köklü vakıf üniversitelerinden biri olan Maltepe Üniversitesi, “Kalite”li Yolculuğuna, oluşturduğu ve tüm paydaşlarla içselleştirdiği kalite kültürü ile gerek ulusal gerekse de uluslararası düzeylerde yapacağı çalışmalarla devam edecektir.